Afetlerde Yerel Yönetim Deneyimleri ve Afet Eczacılığı Paneli Düzenlendi

Afetlerde Yerel Yönetim Deneyimleri ve Afet Eczacılığı Paneli Düzenlendi

  •  6 Nisan 2023 Perşembe
  •  465 Görüntüleme
  •  Yazdır

Üniversitemiz Eczacılık Fakültesi tarafından Afetlerde Yerel Yönetim Deneyimleri ve Afet Eczacılığı paneli gerçekleştirildi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Şehitler Salonunda düzenlenen panele Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp EROĞLU, Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Rektör yardımcılarımız Prof. Dr. Mücahit EĞRİ ve Prof. Dr. Rasim KOÇYİĞİT, dekanlarımız, müdürlerimiz, daire başkanlarımız, akademik ve idari personelimiz ile öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem sonrası hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet sevenlerine ve tüm Milletimize baş sağlığı diledi. Yerel yönetimlerin felaketler öncesi ve sonrasındaki rolüne değinen Rektörümüz bu rolün bilimsel afet literatüründe en çok incelenen konulardan biri olduğunu belirtti. Zamanında ve yeterli ilaç tedarikinin afet zamanlarında toplumun hızla iyileşmesi ve yaralarının sarılması için kritik öneme sahip olduğunu söyleyen Rektörümüz bu anlamda afet ve acil durum eczacılığının tüm uzmanlık ve deneyimi ile devreye girdiğini belirtti. Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ, katkılarından dolayı Valimize, Belediye Başkanımıza, moderatör ve panelist hocalarımıza teşekkürlerini ifade ederek konuşmasını sonlandırdı.

Rektörümüzün konuşmaları sonrasında panele geçildi. Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Hilal ÇADIRCI EFELİ moderatörlüğünde düzenlenen panelde Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp EROĞLU, Afet ve Acil Durum Eczacılığı Derneği Kurucusu Prof. Dr. Göknur YALIM AKTAY, Erciyes Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Betül AYCAN YERER ve Tokat Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Hakan YILMAZER panelist olarak yer aldı.

Belediye Başkanı Av. Eyüp EROĞLU yapmış olduğu konuşmada yerel yönetimlerin afetlerdeki rolünden bahsetti. Deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında yapılması gerekenlere değinen Belediye Başkanımız, Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde yapılan hizmetlere de yer verdi. Prof. Dr. Göknur YALIM AKTAY afet ve acil durum tanımlarını yaparak afetlerde eczacılığın önemi hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. M. Betül AYCAN YERER, afet eczacılığının eğitim yönüne odaklanarak dünyadaki örneklerine yer verdi. AYCAN YERER, müfredata konu ile ilgili derslerin eklenmesi önerisinde de bulundu. Ecz. Hakan YILMAZER ise 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremde Tokat Eczacılar Odası olarak yapmış oldukları faaliyetleri dinleyicilerle paylaşarak Malatya’da sahra eczanesi kurduklarını söyledi. YILMAZER, Malatya’daki deneyimlerine de değinerek konuşmasını sonlandırdı.

Panelin sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ tarafından moderatör ve panelistlere hediye ve teşekkür belgesi takdim edildi.
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Taşlıçiftlik Kampüsü Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2018© Tüm Hakları Saklıdır.